NLP Nedir?

N (Nöroloji): Zihinle düşünme şeklimiz.

L (Linguistic): Dili nasıl kullandığımız ve bizi nasıl etkilediği.

P (Programlama): Hedefe varmak için davranışlarımızı nasıl düzenleyeceğimizdir.

Bebekliğimizden beri zihnimizde oluşturduğumuz olumsuz düşünce kalıplarını, bizi güçsüzleştiren inançları, kötü alışkanlıkları, korkuları veya olaylara verdiğimiz olumsuz tepkileri değiştirmeye yarayan teknikleri içeren bir sistemdir. Bir nevi zihni yeniden programlama çalışması da denebilir.

1970’li yılların başında Richard Bandler ve John Grinder tarafından oluşturulmuş, bugüne kadar tüm dünyada pek çok kişi tarafından kullanılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

NLP iletişim sistemleri, Gestalt Terapisi (Fritz Perls), Aile Terapisi (Virginia Satir) ve Hipnoterapi’de (Milton Erickson) kullanılan tekniklerin, kalıpların bir araya gelmesinden oluşmuş, pozitif değişimi amaçlayan etkin ve başarılı bir sistemdir.

NLP’nin yaratıcılarından Richard Bandler’e göre korkularınız, şüpheleriniz, kafa karışıklığınız, alışkanlıklarınız bunların hepsi düşünme şeklinizin yan ürünleridir. Düşünme şekliniz ise hayatınızda ne hissettiğinizi, nasıl davranacağınızı ve onu nasıl yaşayacağınızı dikte eder.

Bebeklerin sadece iki korkuyla doğduklarını biliyoruz; düşme korkusu ve yüksek seslere duyulan korku. Geri kalan tüm korkular öğrenilmiştir. Bu yüzden eğer korkmayı öğrendiyseniz, korkmamayı da öğrenebilirsiniz. Eğer bir şeyi bir şekilde yapmayı öğrendiyseniz, onu tamamen farklı ve daha iyi bir şekilde yapmayı da öğrenirsiniz. Öğrenmek, kişisel özgürlüğe giden yoldur. NLP bunu kolaylaştıran ve eğlenceli hale getiren bir araçtır.

“Eğer bir şey işe yaramıyorsa, sadece başka bir şey yapmamız gerektiğini öğrendim. Başarısızlık ne zaman durduğunuzun tanımıdır ve ben hiç durmadım.” (Richard Bandler, Transformasyon)

Hayatımızda bir sorunla karşılaştığımızda, etrafımızdaki herkes bize ne yapmamız gerektiğini söyler. Ama asıl sorun bunu nasıl yapacağımızdır. Kilo vermek için spor yapmamız gerektiğini, az yememiz gerektiğini biliriz; ama bunu nasıl yapacağız? Kötü bir tecrübe yaşayıp acı içine düştüğümüzde bu kadar da kafaya takmamamız gerektiğini biliriz; ama bunu asıl yapacağız? İşte hep bu noktada takılırız. NLP bu noktalarda bize çıkış yolunu gösterir.

NLP bize sunduğu güçlü ve hızlı tekniklerle duygusal durumumuzu değiştirmeyi, daha iyi iletişim kurmayı, istenmeyen alışkanlıklardan ve geçmişin olumsuzluğundan kurtulmayı, iç dünyamızı kontrol etmeyi, kendi kendimizi motive etmeyi ve daha pek çok zihinsel değişimi gerçekleştirmemizi sağlar.

NLP teknikleri koçluk sürecinde, farkındalık ve değişim çalışmalarında sıkça kullanılarak daha etkin ve hızlı sonuç almayı sağlar.

 

NEDEN DANIŞMALISIN?

 • Tecrübe

  İş yaşamınızda istediğiniz hedefe hızlıca ulaşabilmek için

 • Strateji

  Hayatınızda yönetmeniz gereken en doğru stratejiyi bulmak için

 • Kariyer

  Kariyerinizle ilgili kararsızlık sorunlarınızı ortadan kaldırmak için

 • Tercihler

  Hayatınızda gerçekten istediğiniz şeyleri ortaya çıkartabilmek için

 • Bakış Açısı

  Çevrenizde gelişen olaylar hakkında daha geniş bir açıdan bakabilmek için

 • Yaşam Kalitesi

  En doğru kararları vererek yaşam kalitenizi daha iyi seviyelere getirebilmek için